Kuumast Lõuna-Eestist, Valgamaalt pärit Aivarile on maa-armastus lihtsalt kaasa sündinud. Ülikoolis maakorraldust, maaõigust, maamõõtmist ja maade planeerimist tudeerinud mees on näinud erinevaid süsteeme mitmes riigis ning tema kirg kinnisvara vastu ei ole ka aastakümnetega raugenud.

Head kogemused maa-ametist ja Kinnisvaraeksperdi algus

„1993. aasta alguses töötasin maa-ametis koos Tambet Tiitsi ja Aivar Tomsoniga,“ jutustab Aivar. „Olime katastriosakonnas ja  tegelesime palju õigusloome küsimustega, osalesime asjaõigusseaduse töögrupis ja tegelesime Eesti maakatastri süsteemi ning maa infosüsteemi välja töötamisega. Meil kuulus ju Nõukogude ajast alates kõik riigile, olid määratud vaid kasutusõigus ja piirid. Katastriamet tegeles tol hetkel hoopis maa kvaliteedi küsimustega, maa kõlvikulise arvestusega, kolhooside ja külade piiridega. Vabariigi tekkeajaks olid olemas vaid piiriprotokollid ja krundiplaanid, mille põhjal hakati siis asju korrastama.“ Maade tagastamise ja erastamise ajal toimus suur osa tööst juriidilise poolega. „Käisime tutvumas nii Taani, Rootsi kui ka Soome süsteemidega ja meile tundus, et Skandinaavia süsteem oleks meie riigile üleminekuks väga praktiline. Tookord jäi õigusliku poole pealt siiski peale koolkond, kes pooldas esimese Eesti Vabariigi aegse Saksa õigussüsteemi alusel uue omandiõiguse loomist.“ Maa-amet andis meestele just õige tõuke edasiseks koostööks. „Ühel hetkel tekkis lihtsalt selline tunne, et tahaks veel rohkem ära teha. Siis mõtlesime, et on mõttekas minna ja teha oma firma ning kasutada oma teadmisi ja oskusi iseseisvalt.“

Firma kui perekond – ka globaalselt

Aivarile meeldib tööalaselt erinevate inimestega suhelda, alati head nõu anda ja rõõmustada positiivse tagasiside üle. „Kinnisvaraeksperdi parim osa on tubli meeskond ja toetav õhkkond. Aastate jooksul oleme palju panustanud mõnusa töökeskkonna loomisele ja omavaheliste suhete hoidmisele. Paljud inimesed on töötanud meie juures kauem kui 10 aastat,“ on Aivar oma kolleegide üle uhke. „Selle ajaga tekibki tore perekonna tunne, mida ilmestavad ühised suve- ja talvepäevad. Oleme saanud kõrvalt vaadata, kuidas kolleegide lapsed suureks kasvavad – kuni selleni välja, et ei tunne neid suuri mehi-naisi enam äragi.“ Kinnisvaraeksperdi traditsioon – igal aastal uues kohas kokku saada – on tutvustanud töötajatele ka seda osa Eestist, kuhu igapäevaselt ei satuta.
Tänu tulemusrikkale koostööle ülemaailmse kinnisvaraagentuuri DTZ Rootsi osakonnaga tekkis ühel hetkel Kinnisvaraeksperdi toonase juhi Tambet Tiitsi eestvedamisel mõte selle grupiga ühineda, et laiendada oma haaret veelgi. See idee päädis Kinnisvaraeksperdi liitumisega DTZ võrgustikuga 2011. aastal. „Meie töökultuur ja arusaamad olid nende omadele väga sarnased, koostöö on sujunud laitmatult. On mõnus tunda tuge igas küsimuses, mis kinnisvaravaldkonnas ette tuleb. Hea on teada, et alati on võimalik lisaks oma kogemustele võtta appi välisekspertide kogemused ja teadmised,“ loetleb Aivar liitumise plusse. „Soome ja Londoniga on samuti olnud tugevam koostöö. Äratundmise tekitab juba see, kui kohtad sedasama oma kaubamärki teises riigis – see tekitab sees mõnusalt sooja tunde.“

Eksootilised loomad ja raudkangiga klient

Aivari rahulik ja kindlameelne loomus on aidanud tal nii mõnestki kurioossest tööolukorrast tervete närvidega välja tulla. „Kui me veel Lilli tänaval kontoris olime, esindasime kord ühte baltisakslasest omanikku, kelle vanalinnas asuv kinnisvara hakkas huvitama pehmelt öeldes kummalist inimest. Ta tuli meie kontorisse kulunud vihmamantlis, kilekott käes, ja rääkis, et soovib osta seda maja, et hakata seal eksootilisi loomi müüma. Kui meil tekkisid kahtlused, et kas tal on selleks vahendid üldse olemas, siis tuli ta järgmisel päeval tagasi ja pani meile lauale panga maksekorralduse, mis oli silmnähtavalt ise tehtud.“ Samuti on Aivar kogenud seda, et inimesed võivad tavapärases olukorras sootuks ebatavaliselt reageerida. „Üks maakler läks ostjale tutvustama Nõmme maja. Ostjat huvitas see, kui hästi see maja on säilinud. Samal ajal kui maakler majaomanikuga vestles, avastas ta äkitselt, et ostja on kadunud. Tuli välja, et ostja oli võimalust kasutanud, läinud kiirelt ära nurga taha ja kangutas seal parajasti raudkangiga voodrilaudu eemale, et näha, kuidas palgid säilinud on,“ muigab Aivar meenutades. Lisaks tavalisele kinnisvarale on Kinnisvaraeksperdis aastate jooksul olnud vaja aidata müüa ka vanglat ning televisioonimasti ning hinnata terveid saari.

Suur lugemishuvi ja aktiivne vaba aeg

Aivaril on tore pere ning kaks täiskasvanud poega. Talle meeldib palju lugeda, lemmikuteks on ajaloolise taustaga raamatuid. Samuti hindab ta liikumist ja looduses viibimist. „Endalegi üllatuseks olen taasavastanud jalgrattasõidu,“ ütleb Aivar. Nooruses on ta tegelenud ka võitlusspordiga. „Tegelesin aktiivselt karatega, mulle meeldis see julgus ja enesekindlus, mis selle spordiga kaasas käis. Usun, et just need kogemused aitasid vigastamatult Vene armeeteenistuse läbida. Hiljem tulid sellised aastad, mil see spordiala oli lausa keelatud, Nõukogude Liidus oli aeg, mil sellega ei tohtinud tegelda,“ muigab Aivar. Kuigi ta naudib oma vabal ajal ka reisimist, on ta kindel, et Eesti suvest midagi paremat polegi.

 

Aivar Roosikuga vestles Hele-Riin Moon

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.