Millist mõju on kinnisvaraturule avaldanud viimased 25 päeva?

Eelmine kriis ei saanud veel vaibuda, kui juba kerkis üles uus maailma raputav olukord seoses sõjategevusega Ukrainas. Kallinevad kaubad ja ebakindlus sunnivad küsima, mis saab lähiajal kinnisvarahindadest ja kas oma kodu ostmine võib muutuda tulevikus keerulisemaks.

Pärnu Kinnisvaraeksperdi juhataja Peeter Priski sõnul on veel liiga vara, et pikaajalisi järeldusi teha. „Seni ei ole keegi meie klientidest broneeringut üles öelnud ja notaris sõlmitakse ostu-müügitehinguid jätkuvalt.“ Kuidas mõjutab sõda Ukrainas aga pikaajaliselt kinnisvaraturgu, sealhulgas Pärnu oma, me ilmselt alles hakkame nägema. Praeguseks on kõige rohkem pihta saanud uusarenduste turg. „Teada ju on, et palju ehitusmaterjali liikus meile Venemaalt ja juba on tekkinud puudujäägid puidusektoris ja metallitööstuses, mis tähendab, et ehitamine muutub kallimaks,“ ütleb Prisk. „Pärnus küll meile teadaolevalt veel ühtegi ehitust peatatud ei ole. Küll aga on võetud aeg maha, et korterid uuesti üle hinnastada,“ kommenteeris ta.

Mis hakkab juhtuma üüriturul
Kindlasti mõjutab kriis Pärnu üüriturgu ja vabu pakkumisi võib jääda veelgi vähemaks. Pärnu on suvepealinn ja kortereid üüritakse välja põhimõttel, et 1. septembrist kuni 30. maini antakse korter pikaajaliselt üürile ja suvel otsitakse pigem lühiajalist üürnikku. Arvestades seda, et üürikortereid otsivad ka siia saabunud ukrainlastest sõjapõgenikud, siis pikaajalise üürikodu leidmine läheb turul veelgi raskemaks.

Kas osta või oodata
„Koduostja seisukohalt peab lähiaastatel kindlasti arvestama, et päris uusi kortereid hakkab müügile tulema vähem või siis nende valmimisaeg pikeneb,“ ütleb Prisk. Samas ei ole kodu ostmiseks kunagi vale aeg, sest elukohta on vaja ja inimeste vajadused muutuvad – kes abiellub, kellel sünnib laps, kes kolib teise linna, läheb uuele tööle jne. Kinnisvaraeksperdi kogemuse põhjal ei ole pangad kodulaenude tingimusi veel muutnud. Küll aga on kuulda, et uue maja ehituse puhul võidakse nõuda rohkem garantiisid, sest keegi ei tea, kui kalliks võib nüüdsetes oludes majaehitus minna.

Kokkuvõttes ütleb Prisk, et 25 päevaga kinnisvaraturul sõjaks läinud ei ole, mistõttu ei peaks praegu liigselt muretsema. „Kui inimene ikkagi soovib osta kodu ja turul on sobiv pakkumine olemas, siis tasub kindlasti seda kaaluda. Kui aga kliendil on sukasäärde kogutud raha, et osta järjekorras juba mitmes korter investeeringuks, siis sellega tasub hetkel veidi oodata,“ ütleb ta. Lõppude lõpuks on turg see, mis paneb paika nõudluse ja pakkumise vahekorra ning sellest ka tuleviku kinnisvarahinnad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.