Et kinnisvaramaakleriga kulgeks koostöö ladusalt, tuleb kohe alguses paika panna selge eesmärk ja ühine tegevuskava. Selle juures ei tohi ära unustada omavahelist infovahetust ja suhtlemist, ütleb Piret Reinsalu, Kinnisvaraekspert Pärnu maakler.

Maakleri palkamisel on kinnisvaraomaniku soov jõuda oma korteri, maja või maatükiga eduka ja pingevaba tehinguni. Soovitud müügihind on vaid üks osa sellest. Et maakler saaks kinnisvara müümisel klienti aidata, peab tal olema selge ülevaade kinnisvaraga seotud dokumentidest, omandisuhetest ja seisukorrast. Aus ja avatud vestlus peaks toimuma juba esmakohtumisel, kus lepitakse kokku ühised eesmärgid soovitud lõpptulemuse saavutamiseks.

Kindlasti tasub maaklerit teavitada kõigist kinnisvara plussidest ja miinustest. Nii kliendi käest saadud kui maakleri enda poolt kogutud info põhjal saab maakler soovitada, millised puudused tuleb kõrvaldada ja milliseid tugevusi saab esile tuua. Samuti aitab maakler hinnata, kas hinnaootus vastab kinnisvara tegelikele võimalustele.

Oluline on läbi arutada ka tegevusplaan. Näiteks kiire müügisoovi korral tuleb kohe määrata õige hind. Kui aga näiteks on vaja oodata pärimistoimingute järel, peab tehingusse jõudmisel arvestama  pikema ajaga ja selle mõjuga müügihinnale. Asjatundlik maakler oskab prognoosida müügiperioodi pikkust ning võimalike lisatoimingute raha- ja ajakulu. Samuti oskab maakler öelda, mida on vaja teha, et kinnisvara üldse saaks müüa, näiteks kui registriandmed on korrastamata.

Kindlasti tasub oodata ja vajadusel ka ise küsida maaklerilt tagasisidet. Mõistlik on omavahel kokku leppida, kas tagasisidet antakse pärast igat kontakti või antakse kokkuvõte näiteks üks kord kuus. Maakler peab andma tagasisidet ka siis, kui huvilisi ei ole. Kui müügiperiood venib planeeritust  pikemaks, saab maakler anda soovituse, kas tasub veel hinda hoida või tuleks muuta müügitingimusi.

Headel maakleritel on välja kujunenud oma võrgustik nii klientidest kui koostööpartneritest, kellele objekti pakkuda. Iga kliendikontakt on unikaalne. Tähelepanelik maakler teeb märkeid ja oskab viia ostjaid ja müüjaid kokku ka enne uue objekti avalikku müüki.

Kinnisvara ost-müük ei lõppe notaritehinguga – sellega kaasnevad ka valduse üleandmine, tarbimislepingute uuendamine, korteriühistu teavitamine ning ka klientidelt tagasiside saamine. Hea maakler huvitub ka kuid hiljem, kas osapoolte vahel kokkulepitu toimis.

Maaklerist ei pea saama sinu parim sõber, kuid olles teinud temaga koostööd, võid talle loota edaspidigi. Parim kingitus maaklerile on aga see, kui soovitad maaklerit ka oma sõbrale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.