Koostöös Kinnisvaraeksperdiga valminud Cushman&Wakefield’i värskest Euroopa kaubanduspindade turuülevaatest selgub, et 2016. aasta teises pooles lisandus Euroopa kaubanduspindade turule 2,9 miljonit ruutmeetrit uut kaubanduskeskuste pinda. Kokku lisandus Euroopas eelmisel aastal 4,5 miljonit ruutmeetrit uut kaubanduspinda, mis jäi 6%-ga alla 2015. aasta mahtudele.

Lääne-Euroopa koges rekordilist 15%-list kasvu, kus kõige aktiivsem kaubanduskeskuste arendus toimus jätkuvalt Prantsusmaal, samuti toimus aktiivne arendus Hispaanias ja Itaalias.

Seevastu Kesk-ja Ida-Euroopas uute kaubanduskeskuste arendus on vähenenud, 2016. aastal valmis uut kaubanduspinda 17% vähem võrreldes eelneva aastaga. Venemaa on jätkuvalt suurim kaubanduskeskuste arenduse piirkond Ida-Euroopas, aga ka seal valmis eelmisel aastal  1,2 miljoni ruutmeetri võrra vähem kaubanduspinda.

Kokku oli 1. jaanuari 2017. aasta seisuga Euroopas 159,4 miljonit ruutmeetrit kaubanduskeskuste pinda, millest Eestis oli 600 300 ruutmeetrit.

Kaubanduspindade arendus Eestis on põhjustanud küll imetlust (vaat, kus meil ikka ehitatakse!) kui ka ohutunnet (äkki saab liiga palju ja uhketesse poodidesse ei jätkugi enam kliente!). Seetõttu on mõnikord hea end teistega võrrelda. Kesk- ja Ida-Euroopa kontekstis, mis meie jaoks ei ole mitte niivõrd geograafiline paiknemine, kuivõrd pigem viide meie ajaloolisele taustale, on Tallinn väga selgelt eristuv. Meie riskitase on ometigi kontrolli all, sest vaatamata asjaolule, et kaubanduspinna hulk inimese kohta on väga kõrge, on riske maandamas jaekaubanduse turu jätkuv kasv lähiaastatel.

Source: Cushman&Wakefield

Kinnisvaraekspert tegutseb Eestis alates 1993. aastast ja on Cushman&Wakefieldi  pikaajaline partner Baltikumis. Kinnisvaraekspert pakub konsultatsiooni-, hindamise-, vahenduse- ja haldusteenust nii äri- kui ka eraklientidele ning esindab mitmeid rahvusvahelisi kliente üle Baltikumi.

Loe lisaks: European Shopping Centres – The development story

Täiendav info:

AIVAR TOMSON, MRICS
Kinnisvaraekspert OÜ
juhatuse liige
+372 517 8573
aivar.tomson@dtz.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.