Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juht Ardo Lepp on tegutsenud kinnisvaraturul juba üle 16 aasta. Kolleegide ja klientide hulgas hea nõu ja suure kogemustepagasi poolest tuntud Ardo räägib, kuidas ta leidis tee kinnisvarani ning mis teda pärast kõiki neid aastaid oma töö juures paelub.
Millal ja miks hakkasid maakleriks?
Ardo: “Minu esimene tööpäev maaklerina oli 22. September 1999. Oma tee selle tööni leidsin läbi sõbra, kes maaklerina töötas ning suutis minus oma juttudega põnevuse äratada. Varasemalt olin töötanud haldusettevõttes ning nii oli kinnisvara mulle juba mõneti tuttav valdkond. Igatahes võtsin julguse kokku ja otsustasin proovida. Nüüd proovin juba 16 aastat järjest . Täna võin öelda, et alustades polnud mul aimugi sellest, mis see maakleri töö selline üldse on. Harjumine võttis kõvasti aega. Alustades oli tunne, et ma ei tea mitte midagi. Umbes poole aasta kuni aasta pärast tundsin, et ma tean kõike. Veel viis aastat hiljem sain aru, et õppida on veel küll ja küll.”
Mis sulle oma töös enim meeldib? Milles sa hea oled?
Ardo: “Kõige rohkem meeldib mulle klientidega suhelda. Inimesed on väga erinevad ja väga üllatavad. Kõikide inimestega ei saagi hakkama, mõned inimesed ei olegi koostööaltid – või ei sobi isiksused. Ka selleks tuleb valmis olla. Aga mõnest kliendist võib saada ka eluaegne sõber. Kord oli selline juhus, et müüsin ühte küllaltki kehvas korras suvilat. Minuga koos müüs seda ka üks teine maakler, kes oli viletsast hoonest teinud väga ilusad fotod. Mulle helistas klient, kes küsis selle suvila kohta. Sain jutust aru, et oli teise maakleriga vaatamise aja kokku leppinud, aga miski tegi teda rahutuks. Kuna teadsin, mis see maja endast kujutab, siis kompisin tema ootusi – mida ta tegelikult osta tahab. Sain aru, et ta otsib majahakatist, millest ehitada korralik elamu. Ütlesin talle, et kui see suvila ei sobi, on mul üks teine suvila veel pakkuda. Rääkisime reede õhtul, laupäeva hommikul kella üheteistkümneks oli tal teise maakleriga kohtumine suvilas kokku lepitud. Kell 11.10 tuli mulle kõne, mees oli püha viha täis. Jalamaid sõitsime teist suvilat vaatama. See oli see, mida ta tegelikult otsis. Mina olin temaga algusest peale olnud aus. Nii meist sõbrad saidki, käime siiani läbi.“
Üks tore juhtum tööelust
Ardo: “Kord otsis üks tuntud inimene – näitleja – korterit Tallinna linna. Tal oli väga täpne visioon, mida ta saada tahtis. Käisime paljusid kortereid vaatamas, aga ükski ei meeldinud. Siis ühel päeval ta helistas, et tal on hea kolleeg, kes ka tahaks korterit – aga hästi väikest. Parajasti oli pakkumisel üks pisikene kahetoaline korter kesklinnas katusekorrusel. Järgmisel hommikul läksime koos kolme näitlejaga korterit vaatama. Oleme seal, minu klient istub köögis, vaatab ringi ja mõtleb. Ja siis ütleb: tead, Ardo, see ei ole üldse see, mida ma tahtsin, aga mulle meeldib see korter. Ja tema ostiski selle korteri ära, mille olin hoopis tema kolleegi jaoks välja otsinud. Tegelikult ongi nii, et inimene ei pruugi üldse ette kujutada, mida ta päriselt tahab. Lõppkokkuvõttes ostab ta sageli hoopis midagi muud, kui alguses plaanis – aga ta ei tea seda ise ka enne, kui pole kohta oma silmaga ära näinud.”
Muu taust
Ardo on Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuse esimees ning ühtlasi ka kinnisvaramaaklerite kutseeksami hindamiskomisjoni esimees. Ta ütleb, et neid teadmisi, mida üks maakler tegelikult toimetulekuks vajab, ei saa lühikese ajaga omandada. “Sa pead teadma seadusandlust, ehituspõhimõtteid, kinnisvaraturu toimimise põhimõtteid ja palju muud,” loetleb Ardo. “Müümisoskus on samuti hädavajalik. Maakler peab müüma nii enda teenust kui ka kinnisvara, ja nende kahe müümine on täiesti erinev tegevus. Maakler, kes müüb kinnisvara hästi, võib tööpõllul kõrbeda, sest ta ei suuda klientidele müüa oma teenust – professionaalsel maakleril peavad mõlemad pooled olema võrdselt heal tasemel.” Eesti Kinnisvaramaaklerite Kojas on hetkel 176 liiget ning kutselisi maaklereid on napilt alla kahesaja, aastas püüab maakleri kutseeksamit sooritada 50-70 maaklerit. “Maaklerite huvi kutsetunnistuse vastu sõltub tugevalt turu seisust: kui turg läheb aktiivseks, ei tule maaklerid kutseeksamile – kõigil on nii palju tööd, et pole aega sellega tegeleda,” selgitab Ardo. “Läbi Koja on tehtud palju tööd maakleri ameti väärtustamiseks, et sellest ühiskonnas positiivselt räägitaks. Ja ega maakler ei olegi ainult amet, vaid elustiil. Hea maakler on see, kes suudab ühildada pere ja töö. See käib nii, et kui on vaja minna Tallinnast Kuressaarde maja pildistama, võtad terve pere kaasa, lõõgastud õhtul spaas ja tuled alles järgmisel hommikul tagasi.”